TESLİMAT VE TEMİZLİK YÖNETİMİ

Nitelikli konutların işletilmesi veya yönetilmesi oturum başladıktan sonra değil daha konut projesi başlangıç aşamasında hatta temel atıldığı andan itibaren planlanması gereken bir süreçtir.

Bağımsız bölümlerin maliklere teslimatı öncesinde, sırasında ve sonrasında eğer doğru planlanmış bir altyapı kurulmamışsa uzun yıllar sürecek eksik tamamlama, yenileme ve sorunların başlayacağını belirtmek gerek. Çünkü her bir konut satıı ile birlikte yaşam alanlarına giren tüm insanlar yaşayacakları yeni yerleri ve kendilerine verilen tüm sözleri gözden geçirerek kontrol etmeye ve buldukları aksaklıkları iletmeye başlarlar. Bununla birlikte ortada sürekli koşuşturan teknik personel ve pek de memnun edilemeyen müşteri kitlesi ortaya çıkar. Bir süre sonra bu durum konut üreticisine kaynaklarının ve en değerleri zamanlarının giderek plansızca ve rastgele harcanmasına yol açtığını gösterir. Defalarca yinelenmiş talepler mutsuzluğu beraberinde getirirken ilişkiler bozulur ve bekelenen son zor elde edilen müşterilerin kaybedilme hatta hukuki süreçlerin başlaması riski ortaya çıkar.

Sonuç olarak teslimat yönetimi adından da anlaşılacağı üzere yönetilmesi gereken enaz 2 yıllık bir süreçtir. Bu süreçte talperleri ve işlemleri sırasıyla hatta birleştirerek minimum zaman ve eerji harcayarak çözmek, kayıt altına alarak kurum hafızası yaratmak gibi ileri düzey yönetim becerisi gerektiren bir disiplin çıkar. İnsan ilişkileri bu süreçte en önemli unsurların başında gelir. Firmaların kurumsal yapılarının desteklenmiş olması da sürecin en önemli çıktılarındandır.

Temizlik yönetimi ise yine teslimatın hemen öncesinde başlayan ve tüm yaşam süresince devam eden bir hizmettir. Temiz olmayan bir konutun teslim edilmesi konut alıcısını daha fazla eksik bulmaya yönlendirecektir. Bu sayede konut üreticisi açısından kısır döngü başlamış, enerji ve zaman tüketimi oluşmuş olacaktır.

Tüm bu şikayet unsuru konuların baştan minimize edilmesi için doğru planlama ve yönetim için profesyonel yada uzman şirketlerden yardım alınması çok önemlidir.