NEDEN SATIŞ SONRASI HİZMETLER? (SSH)

Satış Sonrası Hizmetler alanı müşteri memnuniyetini oluşturma ve artırmada kendisinden çok şey beklenen ve üzerine çok fazla sorumluluk düşen bir alan, bir departman ve geniş bir konu. Ancak halen beklentilerin ötesinde yeteri kadar ilgi ve yatırımın yapılmadığı bir alan. Bunun temelinde ise konunun çok geniş olması ve bir çok iş disiplinini içermesi sebebiyle içine girildiğinde çok da kolaylıkla halledilecek şekilde olmaması. Yani bu işle ilgilenecek kişilerin tam zamanlı olarak, sorumluluk alacak ve inisiyatif kullanacak kişiler olması gerekiyor. Yine de yetkilerin yönetim tarafından bu kadar geniş olarak aktarılması da çok mümkün gözükmüyor. Bu yüzden bu alanda yapılacak bir çok işin iyi planlaması da şart.

Müşteri memnuniyeti zaten çok geniş bir kavram olmakla birlikte zaman içerisinde önceliklerin tespit edilerek değişken şekilde yönetilmesi gereken bir alna. Hatta öyle ki müşteir tanımı bile başlı başına bir kaos. İç müşteriler, dış müşteriler gibi basitçe gruplandırsak bile şirket içinde bölümler arasındaki ilişkiler, çalışanlar arasındaki ilişkiler, çalışanlar ve bayiler/servislerle ilişkiler, son kullanıcı ile ilişkiler... Bunu daha da uzatmak mümkün. İşte bu karmaşık yapı bu alanı yanına yaklaşılmaz ve yüzeysel olarak ele alınan ve yönetilen bir alan haline getirmiş. Uzun yıllara yayılan yetkinlik, yetenek ve tecrübelerini bu alanda çalışanlara, yeni çalışmak isteyenlere ve bu alanda geliştirmek isteyen işletmelere ve kişilere destek olmak için severek ve isteyerek çalıştığımız için SSH.

İşletmeler odaklarına (vizyonlarına) insanı koymak zorundadırlar. Çünkü tüketiciler %80 oranında işletmelerin yaptıklarından daha fazlasını yapmaları gerektiğine inanıyorlar.